KYSPro v9.0
Mükemmel Kütüphane Yönetim Yazılımı

KYSPro Kütüphane Yönetim Sistemi yazılımı aktif bir yapıya sahip olup, kurum ihtiyaçlarına göre talep edilebilecek değişiklikler kolayca sisteme adapte edilebilir.

KYSPro v6.0 ile harika bir başlangıç yapın:
Kütüphane İş süreçlerinizi yönetmeye bugünden başlayın.
Huzur ve Güveni
 sağlayın
Dijital Kütüphane
Kitaplar Dijitalleştirmeye hazır,
dijital katalog modülü ile yönetim çok kolay.

Uygulamalarınızı düzenleyin. İşinizi otomatikleştirin.
Zamandan ve paradan tasarruf etmek için otomatik iş akışları oluşturmak üzere günlük uygulamaları bir araya getirerek uygulama kaosundan kurtulun. Pazarlama fırsatlarını yönetin, BT süreçlerinizi takip edin, siparişleri kolaylaştırın ve daha fazlasını yapın.

KYSPro’ un en güçlü özelliği
Operasyonları ve yazılımı DURDURMADAN Geliştirme yapılabilmesidir.

KYSPro’ da Apple FileMaker gücünü hissedin, Yazılımı kullanıcılar kullanırken yazılım ara yüzlerini, alan ekleme, alan silme, buton vs her türden değişikliği canlı canlı yapabilirsiniz.
Dijital Kütüphane

Gümbür Gümbür AYS Pro v10.0 Geliyor

Aralık 2022 yayında. Google drive dan daha fazlası  

 • 00

  Gün

 • 00

  Saat

 • 00

  Dakika

 • 00

  Sanıye

Kütüphane kiosk
Kitap Sırt
Etiketleriniz hazır. 

KYSPro da çok sayıda farklı barkot ve etiket alabilirsiniz. Kitap sırt etiketi, Kitap İç kapak etiketi, demirbaş barkodu, Katalogdan bağımsız barkotlar alabilirsiniz. Kitapların kalınlıklarını ayır ederek kitaba göre sırt etiketlerini titizlikle hazırlar.

KYSPro Modülleri

Dünden Bugüne

Katalog ve Veri İşleme
Eylül 2010
Nisan 2011
Üye ve Ödünç
Marc ve Dewey
Haziran 2014
Ocak 2015
Dijital Kitap
Yüzlerce Özellik
Eklenmeye Devam
Sıkça
S
orulan
Sorular

Çekinmeden sorun

KYSPro genel özellikleri nelerdir?

KYSPro Kütüphane Yönetim Sistemi yazılımı aktif bir yapıya sahip olup, kurum ihtiyaçlarına göre talep edilebilecek değişiklikler kolayca sisteme adapte edilebilir. Sisteme girilen kayıtların yanına konu ile ilgili görseller de eklenebilir . İhtiyaç duyulan ödünç, iade, demirbaş takip gibi birçok konuda raporlamalar belirlenmiş olup isteğe bağlı eklentiler ve revizyonlar uygulanabilmektedir. KYSPro, internet ve intranet vasıtası ile kurum dışına ve kurum içine açılabilmektedir.

KYSPro' nun çalışma prensibi nasıldır?

KYSPro PC, MAC, iPad, iPhone, Android ve Web ortamında Dijital ve Fiziki Kütüphane Otomasyonu için bir çözümdür. Siz sadece kütüphanenizde bulunan kitapların adreslerini varsa dijital dokümanlarını gireceksiniz, gerisini KYSPro yapacak ve siz zaman kazanacaksınız. Artık kütüphanenizde hiçbir yazılıma ihtiyacınız kalmayacak.

KYSPro’nun kullanımı kolay mıdır?

KYSPro çok şey bilmeyi gerektirmez. Tek bir ekrandan bütün girişlerinizi, aramalarınızı yapabilirsiniz. Daha önce herhangi bir programda yazdığınız bilgilerinizi (Word, Excel, Database vs.) kolayca aktarabilir, kolayca istediğiniz programa gönderebilirsiniz. Verilerinizi yazdığınız anda erişmenizi hızlandırmak için kelime kelime Türkçe olarak indekslenir. Alan uzunluklarında sınır yoktur. İstenildiği kadar bilgi girilebilir. Bilmece gibi hatırlamanızı gerektirecek herhangi bir kural da yoktur. Kullanıcıların programı kullanmak için öğreneceği komut sayısı 5 veya 6’yı geçmemektedir. (Bunlar: Yeni Kayıt: Ctrl+N / Kayıt Çoğaltma: Ctrl+D / Kayıt Arama: Ctrl+F / Kayıt Silme: Ctrl+E / Kayıt Eleme: Ctrl+M / Bütün Kayıtları Görme: Ctrl+J ) Bunun yanında menüler ve butonlar sizi yönlendirecektir. Ayrıca yardım menüsünden alanlar hakkında yardım alabilirsiniz.

KYSPro’nun Veri Girişi Kolaydır

KYSPro’da bulunan alanlarda bilgisayarda bulunan işletim sisteminin sunduğu Kes – Kopyala – Yapıştır komutlarını kullanabilme özelliği yanında bütün alanlarda indeksi görme sayesinde daha önceki yazılmış bilgilerden seçim yapıp alanlara (yazım yanlışlarını önlemek için) aktarma imkanınız vardır. Ayrıca fare ile seçtiğiniz metni istediğiniz alana taşıyabilirsiniz. Her bir alana yazılan bilgi anında kaydedilir ve siz gereksiz uyarılarla (Kaydedeyim mi? Yeni kayıt yapmak ister misiniz? Kaydetmek istediğinizden emin misiniz? vs.) karşılaşmazsınız.

KYSPro’da Arama Basit Fakat Sınırsızdır.

KYSPro da çok gelişmiş sorgulama motoru bulunmaktadır. KYSPro’ da kayıtlarınız arasında FULL TEXT SEARCH yapabilirsiniz. KYSPro’ da bulunan alanlara ne yazdıysanız onu geri isteyebilirsiniz. Bu bir “nokta” bile olabilir. Dilediğiniz her alanda VE-VEYA mantığı ve büyüktür >, büyük-eşittir >=, küçüktür <, küçük-eşittir <=, kesin eşittir =, arasında, değildir gibi mantıksal operatörler yardımı ile arama yapabilirsiniz. Ayrıca *, “” sembollerini kullanarak kelime içinde harf veya hece taraması yapabilirsiniz. Yine @ sembolünü kullanarak istediğiniz uzunluktaki kelimelere ulaşabilirsiniz. Program her alanı ve her kelimeyi indekslediğinden arama hızınız 1-2 saniyeyi geçmez. İnternet veya intranet üzerinden yapacağınız aramalarda da aynı mantıksal operatörleri kullanabilirsiniz. Bunları kullanmak için yabancı dil bilmenize, SQL sorgulama öğrenmenize gerek yoktur. Sadece Ctrl+F tuşlarına basarsınız. Arama yapmak istediğiniz alana gelirsiniz. İsterseniz bütün alanlarda aynı anda sorgulama yaparsınız. Sadece bulmak istediğiniz bilgiyi yazarsınız ve Enter’a basarsınız. Bir bilgiye erişmek için gerekiyorsa mantıksal operatörleri kullanırsınız. Mesela, Fatura tarihi 1990’dan büyük satın alma dosyalarını veya belgelerini istiyorsanız, Tarihi alanına >1990, 1990’dan önceki belgeler için <1990, 1990 ve 1997 arasındakiler için 1990…1997 yazıp Enter’a basmanız yeterlidir. Ayrıca Bul(Find) modunda iken CRTL+N’ye veya formun sağındaki butonları kullanırsanız program size yeni bir sorgulama alanı açarak birden fazla bul isteğini bir kerede gerçekleştirmenize olanak sağlar.

KYSPro'nun dış sistemlerle veri alışverişi nasıldır?

KYSPro ile Her Türlü Veri Alış Verişi Yapabilirsiniz

KYSPro’ya Word, Excel gibi programlardan ve diğer veri kütüklerinden (xls, xlsx, XML, MARC, DBF, TXT, DIF, WKS, BASIC, TAB, CSV, HTML uzantılı) kayıt alabilir ve bunlara dilediğiniz şekilde kayıt gönderebilirsiniz.

KYSPro' nun genel bir kaç özelliğini sayar mısınız?

Büyük Kurumlar, özel okullar ve üniversiteler gibi kütüphaneleri olan organizasyonlar için tasarlanmış olan KYS Pro Kütüphane Yönetim Sistemi  yazılımımız , kitap takip programının dışında ansiklopedik bilgi değeri taşımaktadır. Programın içerisine ek bir modül olarak yerleştirilmiş olan Yazarlar Bilgi Bankası ile ise bir çok ansiklopedik bilgiye anında ulaşım sağlanacaktır.

Ayrıca Süreli yayın takibi ve  üye takibi kolaylıkla yapılabilmektedir. KYS Pro aktif bir yapıya sahip olup, kurum ihtiyaçlarına göre talep edilebilecek değişiklikler kolayca sisteme adapte edilebilir. Sisteme girilen kayıtların yanına konu ile ilgili görsellerde eklenebilir . İhtiyaç duyulan ödünç, iade, demirbaş takip gibi birçok konuda raporlamalar belirlenmiş olup isteğe bağlı eklentiler ve revizyonlar uygulanabilmektedir. KYS Pro kurum içerisindeki ağ (intranet ) vasıtası ile kuruma dağıtılabilmektedir.

KYSPro v6.0 Kütüphane Programı’nın genel özellikleri:

 • KYSPro web tabanlı olduğundan kullanıcı bilgisayarlarına kurulum gerektirmez.
 • Kuruma özelleşebilir barkod (Laser veya Termal çıktı)
 • Kullanıcı ve üye modülleri
 • Üyelik Durumu (Aktif Pasif)
 • Güçlü ve yönetilebilir Dashboard
 • Grafiksel istatistikler
 • En çok okunan kitaplar
 • En çok Kütüphaneden faydalanan üyeler
 • Son 15 Yeni kitap
 • Kullanıcının aldığı kitaplar
 • Kitaplara kullanıcı yorumları
 • Excel ve PDF çıktıları
 • Kitap kısıtlamaları
 • Ödünç Takip
 • Kitabın Ödünç vermeye müsaitliği
 • DEWEY Kod sistemi yüklü gelir.
 • İçerisinde binlerce yazar bibliyografyası hazır gelir.
 • Her türden eser girilebilir (Kitap, Süreli Yazma Eser, CD,DVD, Blu-ray, VCD, Dijital Kitaplar, PDF, İmaj)
 • Kitap ile ilgili her türden tanım (Kitabın Sağlama tipi, Dili vs)
 • Daha yüzlerce göz alıcı özellik sizleri beklemektedir.
 • Ayrıntılı bilgiye www.aysbilisim.net adresimizden ulaşabilir ve detayı bilgi alabilirsiniz.

Kütüphane Güvenlik Sistemleri

Kütüphane güvenlik sistemleri AVM lerdeki işyerlerin deki kapı güvenlik sistemlerine çok benzerdir. Çalışma mantıkları aynıdır. Kütüphane kapısına konan UHF RFID kapısı ile kütüphaneye giren ve çıkan kitapları sesli ve yazılı olarak uyarı verebilmektedir.

RFID Etiketleme

Kütüphane varlıkları olan kitap, süreli yayın vs. üzerine basılan klasik barkod yerine son yıllarda akıllı kütüphane sistemlerinin altlığında kullanılan RFID etiketler kullanılmaya başlanmıştır. RFID etiketler içlerinde bilgi depolayan bir çip ve antenden oluşmaktadır. RFID etiketler AKTİF ve PASİF olmak üzere iki türü vardır. Aktif olan etiketler içlerinde enerji kaynağı olan pil barındırır. Bu pil sayesinde Aktif etiketler çok uzun mesafelere bilgi gönderebilirler. Ayrıca Aktif etiketler pahalı çözümlerdir.

Kütüphanelerde kullandığımız RFID etiket türü PASİF etiketlerdir. Pasif RFID etiketleri RFID reader dan gelen radyo sinyallerini anteni vasıtasıyla elektrik enerjisine çevirip reader ın talep ettiği ID bilgisini reader a gönderir. Pasif etiketler kısa mesafelere (1-2 metre) bilgi gönderebilirler. Talep edilir ise klasik borkod bilgili RFID etiket üzerine basılabilir. RFID etiketler farklı ebatlarda olabilir.

BULMA MODÜLÜ

Kısa tanımla aradığınız kitabın yerini tespit etmeye işlevini yerine getiren modüldür. El terminali ile raf aralarında dolaşarak kitabın yerini tespit edebilirsiniz. Kitaba yaklaştıkça artan bir uyarı sesi alırsınız. El terminali kitabı tespit ettiğinde farklı bir ses ile sisi uyarır. Aradığınız kitaba ulaşmanın en kısa yoludur.

SAYIM MODÜLÜ

El terminalleri yardımı ile yapılan çok hızlı bir sayım yöntemidir. El terminalleri ile raflar aralarında dolaşılarak kütüphane sayımı hızlıca yapılır. Ödünçte olan veya yerinde olmayan kitapları hızlıca tespit edersiniz.

YANLIŞ YER TESPİT MODÜLÜ

Yanlış yerleştirilmiş kitapları bulmada kolaylık sağlayan bir modüldür. Bir rafta olamaması gereken bir kitabı tespit için Raf etiketi okutulup el terminalinden o rafta olması gereken kitaplar listelenir. El terminali o raftaki kitapların sayımını yaptığında fazla olan veya o rafta olmaması gereken kitabı tespit eder.

DİĞER MODÜLLER

FOTOKOPİ MODÜLÜ

RAPORLAMA MODÜLÜ

DOLAŞIM MODÜLÜ

GÜVENLİK MODÜLÜ

Kütüphane Sistemleri

AYS Bilişim, RFID Kütüphane Sistemleri ile kütüphane varlıklarının sistematik yerleştirilmesinden tüm takip işlemlerinin yapılışına kadar otomatik check in – check out işlem süreçlerinin, güvenli hızlı ve amaca yönelik hizmet sunan bir teknoloji üreticisi ve uygulayıcısıdır.

Kurduğumuz kütüphane sistemleri kütüphane içi arama ile kitaplar hızlı ulaşma ve bulma, kütüphane sayımı sisteminin mükemmelleştirilmesi, güvenli ödünç giriş çıkış işlemleri, kitapların kaybolması sorununu ortadan kaldıran sistemlerdir. Ayrıca diğer kütüphane hizmetlerinin sürelerini kısaltan, tüm süreç işlemleri (Fotokopi çekimi, kütüphane giriş çıkış süreleri vs.) raporlayabilen sistemler kurmaktayız.